Patronat! FLUCTUS – wystawa Roberta Szczebiota w DagmaArt

Patronat! FLUCTUS – wystawa Roberta Szczebiota w DagmaArt

Serdecznie zapraszamy na wystawę Roberta Szczebiota w galerii Dagma Art w Katowicach, którą objęliśmy swoim patronatem. Wernisaż wystawy odbędzie się 17 listopada 2016 r. o godzinie 18:00.

FLUCTUS to zbiór pejzaży ukazujących niepowstrzymaną siłę natury i symboliczny wymiar człowieka. Potęga sił, zdarzeń losu, środowiska, nie pozostawia złudzeń co do naszej mierności wobec nich. Kontrast ten wzmaga przedstawienie dzieci w otoczeniu szalejącego wokół nich żywiołu. Niemniej jednak, niewzruszone, zafascynowane czy wręcz wykorzystujące do zabawy niemal katastroficzny żywioł dzieci beztrosko uczestniczą w tym dynamicznym przedstawieniu. Pozorna więc bezradność przeplata się z beztroską, napawające lękiem ogromne fale z ich harmonijnym przepływem. Ujęcie tej chwili to z jednej strony możliwość napawania się tym pełnym energii widokiem, a z drugiej spokój wynikający ze zgody na to co nieuniknione; na to co za moment nastąpi. Zaklęty w tej chwili pejzaż, jest pejzażem tylko z pozoru – wypełniony historią, kontrastami, tęsknotą za dziecięcą nieświadomością z wynikającego zagrożenia, jest niezwykle graficzny, pełen syntezy, elegancji, rytmicznej geometryzacji. Efekt ten wzbogaca silne nasycenie kolorystyczne, fakturalność, czy liczne laserunki.

Na wystawie FLUCTUS artysta przedstawi dwadzieścia prac olejnych, które doskonale oddziałują zarówno jako bardzo efektownie namalowane pejzaże, jak i pełne emocji i, przede wszystkim, kontrastu historie. Jego twórczość bowiem to próba przedstawiania i łączenia subtelności ludzkiej natury z nieubłaganą siłą natury nań działających. FLUCTUS to pierwszy z triady cykli ukazujący w sposób symboliczny impas w jakim od początku istnienia pojawił się człowiek. Kontrast zestawienia infantylności z monumentalnością. Zmagania, na które wystawieni jesteśmy nieustannie, wręcz sinusoidalnie. W obrazach Roberta sceny ukazane są jakby chwilę przed lub po katastroficznym zdarzeniu. Ale czy napawają lękiem? Czy budzą niepokoje? Jest w nich jakaś zaklęta harmonia, zgoda, odprężenie, nadzieja.

„Postać ludzka nie jest jednoznacznie określana, lecz osadzana w mechanizującej rzeczywistości, przez co staje się ona ekwiwalentem dążności. Istotne okazują się być działanie i aktywność, momentami przyjmujące charakter fatalistyczny. Oto człowiek, ograniczony przez swoją popędliwość, stara się odnaleźć swoje miejsce w kosmosie i poznać swoją istotę. Pozorny dualizm przedstawienia w rzeczywistości jest finezyjnym aktem łączenia tego, co ludzkie i poza-ludzkie.” N. Ciura.14650649_1187876581305516_338676956627287789_n

14591641_1192500617509779_1968595892618366088_n

Robert Szczebiot – Absolwent LP w Supraślu i ASP w im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom obronił w pracowni litografii pod przewodnictwem dr hab. Piotra Panasiewicza. Malarz, grafik, ilustrator. Interesuje się problemami technicznymi i technologicznymi. Jest zagłębiony bez reszty w swoje nadrealne światy. Obrazy z pogranicza ilustracji, marzeń, snu charakteryzują się rozbudowanymi fakturami, wielowarstwowymi laserunkami, obrazowaniem światła wynurzającego się z mroku

Wystawa FLUCTUS Roberta Szczebiota rozpocznie się otwartym wernisażem 17 listopada o godz. 18:00.

Wystawa potrwa do 2 grudnia 2016.

Galeria Dagma Art czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.

Wstęp wolny.

DAGMA ART

Galeria sztuki Dagma Art specjalizuje się w malarstwie współczesnym. Współpracując zarówno z uznanymi i doświadczonymi artystami, jak i z młodymi przedstawicielami polskiego świata sztuki. Poprzez działalność edukacyjną dbamy również o rozwój kultury. Zapewniamy kompleksową obsługę w zakresie doboru dzieł sztuki do wnętrza. Tworzymy kolekcje, które oprócz wartości estetycznej posiadają także wartość inwestycyjną.

Dagma Art, ul. Puchały 4/1, Katowice

godz. otwarcia: pon-pt 9:00 – 17:00

więcej informacji na stronie: www.dagmaart.com i na profilu Facebook: www.facebook.com/dagmaart