Cudoziemiec #1: Ziemia Lieke Van Der Vorst

Cudoziemiec #1: Ziemia Lieke Van Der Vorst

Odkąd prowadzę zagraniczny research udało mi się poznać masę przesympatycznych ludzi, których pasja wypełniona jest takim rodzajem ciepła, jakim chcę otaczać się w brzydkie, zimowe dni bez śniegu.

Lieke Van Der Vorst, a właściwie Liekeland, jest inspirująca od stóp po sam czubek głowy. Ma 26 lat, żyje w Helmond w Holandii, ilustruje i uprawia warzywny ogród. Dwa lata temu skończyła Akademię Sztuk Pięknych w Bredzie, a niewiele wcześniej wprowadziła się do malowniczego domu w tej niewielkiej miejscowości razem ze swoim chłopakiem Dave’m, kotem i kilkoma kurczakami. Dom, rzecz jasna, od razu wzbudził moją zazdrość. To przez moje wieczne, beznadziejne pragnienie życia na wsi, kopania w ziemi i spacerowania w kaloszach po lesie. Budynek to tzw. „anti kraak house”, czyli bardzo popularna w Holandii możliwość wynajmowania pięknych domów z duszą po kosztach z tym tylko smutnym „ale”, że każdy z nich ma w ciągu kilku lat zagwarantowane zrównanie z ziemią.

Zobaczcie koniecznie przemiły film, w którym Lieke przedstawia swój dom, ogród, swojego Dave’a, a potem sadzą razem warzywa, żeby finalnie wspólnie je zebrać. To jedno z najprzyjemniejszych video jakie widziałam od dłuższego czasu: klik!

Póki co jednak dom Lieke stoi, a ona grzebie w ogródku i potem wyprawia wielkie kolacje dla przyjaciół. Głównymi składnikami potraw jest wszystko to, co wykopała z własnego podwórka. Nietrudno zauważyć, że całe życie Lieke inspiruje ją najbardziej i to głównie proste rzeczy motywują ją do pracy artystycznej. Rysuje to, co widzi i to, co lubi. Stąd w jej ilustracjach te wszystkie warzywa, zwierzęta i wiejskie widoczki, bo Lieke to taka dziewczyna z sąsiedztwa, która o każdej porze dnia i nocy zaprosiłaby Cię na swoją popisową sałatkę z suszonymi pomidorami.

Więcej o Lieke tu: klik!

tumblr_n8uhevWyIN1sc39qro1_1280

tumblr_mw3gnwMuxc1sc39qro1_1280

tumblr_negndc57kY1sc39qro1_1280

tumblr_nqpjjkViL81sc39qro1_1280

tumblr_negnfaxE4X1sc39qro1_1280

Prent_keukenkameraad_Liekeland_SHOP

2013_bijdewortels11_Liekeland_2000_web

Wróćdo opowieści