Cudoziemiec #2: Zabawki Petera Jones’a

Cudoziemiec #2: Zabawki Petera Jones’a

Peter Jones to jeden z tych artystów, którzy mnie wzruszają.

Jego malowane pluszaki są zabawkowych rozmiarów, to maskotki, które mają cieszyć, a jednocześnie są samotne, albo złe, jak te wszystkie zwierzaki, które kiedyś rzuciliśmy w kąt łóżka i tam zostawiliśmy.

Nie zdążyłam zbyt dobrze go poznać, ale nawet z kilku słów maila jestem w stanie wyczytać, jak bardzo ciepły i serdeczny jest ten malujący Anglik. Ma 48 lat, mieszka w Londynie, a jego matka pochodzi z Austrii. Urodził się w Birmingham, skończył Uniwersytet w Reading i żyje spokojnie z psem o imieniu, które nie mogłoby być bardziej dziecięco-bajkowe – Daisy. I chyba lubi, kiedy sztuka jest bardzo prywatna, ale niesie w sobie pokłady treści na tyle uniwersalnych, żeby każdy mógł odnaleźć w niej coś komunikującego się tylko z nim samym. Ja zobaczyłam tu coś swojego.

Poodle+on+Green

Przeglądając obrazki Petera na jego stronie i Instagramie myślę o dzieciństwie. To trochę tak, jakby te wszystkie pozostawione sobie, żyjące własnym życiem, pluszowe małpy, były całością wyobrażeń i snów z młodości, które teraz już nie są ze mną, bo zostały w domu rodzinnym i teraz biegają po polach i lasach mojej małej głowy z przeszłości i odgrzebuję je tylko wtedy, kiedy spojrzę na coś retrospektywnego.

Jak mówi sam Peter – pluszowe zwierzęta to uniwersalne symbole, od wieków znane nam wszystkim. Małpę jako symbol grzechu, czy jagnię jako coś dobrego i niewinnego, paradoksalnie ubrał w formę dziecięcych zabawek. Ale! Jest jeszcze jeden powód, dla którego mocno już dojrzały mężczyzna maluje maskotki – bo NIKT by go o to nie podejrzewał. Bo ktoś kiedyś powiedział mu, że potrzeba wielkiej odwagi, żeby namalować kosz pełen słodkich kociaków. Peter trochę się z nami bawi, gra w grę tylko dla dorosłych, bo stare, zużyte, wręcz kolekcjonerskie pluszaki nadają się do użycia wyłącznie przez pełnoletnich.

No ale trzeba po cichu powiedzieć – jest w jego twórczości ogromny pokład melancholii z przeszłości. Ale przecież o tym mocno już dojrzały mężczyzna nigdy nie powie.

Koniecznie zajrzyjcie na jego stronę: klik!

A tu, pod spodem, dużo zdjęć:

Armoured+Mouse

Pug

Kitten

Guineapig

Silverfish

grey+lamb

GreenMonkey

Dog+Portrait+No+5+oil+on+linen+30cmx25cm+2010

Owl+oil+on+panel+25cmx25cm+2010

 

Wróćdo opowieści